OLIVY pro zdraví - Trápí vás kuří oko? - VŮNĚ pro úlevu a Když NEVIDOMÍ prozřou
OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO
Olivové zábaly
NA POPRASKANÉ RUCE – Na noc vetřete do rukou několik kapek olivového oleje, navlékněte mikrotenové sáčky, nebo ještě lépe mikroténové rukavice. Přes ně si přetáhněte zimní rukavice a nechte působit alespoň dvacet minut. Potom opláchněte teplou vodou a tuto kůru pravidelně opakujte.
ZTUHLÉ KLOUBY – Nejdříve je namydlete, důkladně třete mokrou žínkou nebo měkčím kartáčem, aby jste povzbudili krevní oběh. Pak vetřete do kloubů, ale i ze všech stran olivový olej a zlehka masírujte.
NA ROZŠTĚPENÉ KONEČKY VLASŮ A NA ZVÝŠENÍ LESKU – Olivový zábal : Dvě lžíce zahřátého olivového oleje se spojí s jedním žloutkem a vmasíruje se do vlasů. Aby byla olivová kůra účinná, zabalí se takto ošetřené vlasy do igelitu nebo potravinové fólie a do suchého ručníku a nechají se nejméně půl hodiny zabalené. Nakonec se vlasy umyjí běžným šamponem.
,,Olivový olej je olej získaný z oliv (Olea europaea) lisováním či jinými mechanickými postupy. Je používán především při výrobě pokrmů, v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu. Olivový olej je typickou součástí středomořské kuchyně. Konzumace olivového oleje je považována za zdraví prospěšnou, protože obsahuje mono-nenasycené mastné kyseliny a vitamin E."
OOOOOOOOOOOOOOOO
Trápí vás kuří oko?
,,Kuří oka se nejčastěji objevují jako následek nošení nevhodné obuvi. Bývají důsledkem odumřelé a zrohovatělé kůže v místech, která jsou vystavená tření a tlaku. Co na kuří oka doporučují lidové rady ? Například cibule, kterou rozkrojíme na polovinu a vložíme do sklenice s octem. Když bude cibule v octu alespoň osm hodin, odebere se z cibule jeden plátek a ten se přiloží na kuří oko. Zbývající cibule bude dále v octě. Každý další den přikládáme další šupinku cibule máčené v octě. Kuří oko nejprve zbělá a později se začne odlupovat.“
ooooooooooooooooooooo
Vůně
,,O tom, že vůně má příznivé účinky na organismus, se ví po staletí. Římské lázně prosluly vonnými koupelemi, po kterých pookřálo tělo i duch. Věděl to ostatně otec medicíny Hippokrates, podle jehož rad se používalo vonné vykuřování při morových epidemiích a vojáci pomocí vonných koupelí vojáci obnovovali sílu znavených údů."
,,Jednoduché recepty vycházející z účinků vonných bylin fungují i dnes. Jen nejsme zmoženi bitvou s nepřátelským vojskem – i když pracovní proces se bitvám někdy může podobat. Neuškodí proto obrátit se zpět a nechat tělo zregenerovat podle starých receptů. Dnes jim ale říkáme aromaterapie. Aplikují se nejen přidáváním vonných olejů do koupele ve vaně, ale třeba i v parních lázních nebo při saunování."
Přírodní základ
,,Éterické oleje a jiné látky se získávají z léčivých rostlin, z jejich květů, listů, plodů, dřeva, stonků a kořenů bylin a stromů. Díky svým pozvolným účinkům se využívají především k prevenci nebo doplňkové péči. Každý esenciální olej má svou jedinečnou vůni a dominantní účinek, podle kterého se dělí na uklidňující nebo povzbuzující. Některé, například levandule, jsou adaptabilní — reagují podle toho, co tělo v danou chvíli potřebuje."
S mlékem
,,Do koupele stačí přidat 5 až 10 kapek esenciálního oleje předem smíchaného s decilitrem mléka, aby olej nezůstal na hladině, ale aby se v lázni rovnoměrně rozložil. Do koupele pro dítě snižte dávku na 2 až 3 kapky. Máte-li citlivější pokožku, olej předem smíchejte s čajovou lžičkou dobrého rostlinného oleje. Při takovéto relaxační koupeli se malé množství oleje absorbuje pokožkou, prostřednictvím čichu pak vonné olejové výpary ovlivňují vaši nervovou soustavu. Pokud se olej přidává pod tekoucí vodou, vůně se uvolní rychleji."
I do krému
,,Vonné oleje nepůsobí jen prostřednictvím vody, ale i krému, pleťové vody či šamponu. Stačí je jemně vmasírovat do pokožky nebo vlasů. Olej přidávejte pouze do neparfémovaných výrobků z kvalitních přírodních surovin."
,,Kdo má zaměstnání, kde musí celý den stát, pomůže mu lázeň nohou připravená podobně jako směs do vany. Nohy se ponoří na deset minut a chodidla si budou připadat jako jemná „dětská prdélka“.
,,Podobně jako lázeň pomůže i podobně namíchaná směs pro obklady a masáže. Příjemně zapůsobí i vůně rozptýlená ve vzduchu – aromalampu koupíte v každém obchodě s dekoracemi nebo ve květinářství."
Jak působí:
Levandule
Je chladivá, uklidňující, působí jako antidepresivum, urovnává citovou nerovnováhu. Má antiseptické účinky.
Rozmarýn
Povzbuzuje krevní oběh a působí jako tonikum na nervový systém, pokožku, játra a žlučník. Má čisticí účinky, pomáhá při duševním vyčerpání a bystří smysly. Odstraňuje záněty a účinkuje proti bolesti.
Eukalypt
Eukalypt má výrazné antivirózní účinky. Zmírňuje zápaly a osvědčuje se při léčbě revmatismu. Stimuluje imunitní systém, odstraňuje lokální bolesti, zejména nervového původu, snižuje horečku a urychluje hojení ran.
Máta peprná
Má povzbudivé účinky. Uklidňuje trávicí systém, podporuje činnost žaludku, jater a střev tím, že posiluje nervový systém. Zbavuje bolesti, působí jako antiseptikum, snižuje horečku, čistí mozek, pomáhá při svalové a duševní únavě.
Heřmánek římský
Je vhodný i pro děti. Má uklidňující účinky na nervový systém, vyvolává spánek. Působí protizánětlivě a antibakteriálně, jako antidepresivum a proti stresu.
ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ
|
![]() |
OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO