Jak si ZAHRADU upravit - Fontánky, chrliče a pergoly - BYLINKY a jak s nimi zacházet - Péče o TRVALKY
OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO
,,Jak si zahradu upravit"
druhů živočichů, které budou zahradu využívat jako odpočívadlo, úkryt nebo prostor pro rozmnožení. Inspirujeme se jejich přirozeným prostředím a zasadíme ho šetrně mezi záhonky, cestičky a lavičky. Věříme, že tam, kde se daří přírodě, daří se i člověku."
,,Než začneme zahradu upravovat, je nutné zamyslet se nad jistým přístupem, nad zásadami, které by měla každá Živá zahrada ctít a řídit se jimi."
Tady jsou:
Principy Živé zahrady
1.Používejme metody organického zahradničení – vyvarujme se jakýchkoliv chemických přípravků a používejme organická hnojiva (kompost, hnůj, rostlinné výluhy a preparáty). Upřednostňujme biologické způsoby ochrany rostlin (podpora a cílené nasazování predátorů škůdců). Pamatujme, že i plevel má na zahradě své místo, proto ho neničme tam, kde nepřekáží.
2.Nepoužívejme rašelinu, protože těžba rašeliny v přírodě je velice destruktivní a zanechává hluboké a nezcelitelné rány. Namísto rašeliny užívejte svůj vlastní kompost, který obsahuje všechny potřebné živiny v ideálním poměru, a navíc do půdy navrací půdní život. Pro rostliny vyžadující chudý a kyselý substrát lze použít kompost z bukového či dubového listí, případně z mladých větviček jehličnanů. V zahradnických obchodech lze zakoupit i různé přírodě příznivější náhražky rašeliny (např. kokosová vlákna)
3.Nesnažme se mít celou zahradu pečlivě upravenou a ponechme místa i s vysokou trávou. Nakrátko sekaný trávník je téměř mrtvý a zvířata se mu z daleka vyhnou. Mají-li mít ráva a byliny v ní rostoucí mít možnost vysemenit se a rozrůst, promění nám trávník po čase v květnatou louku. Při sekání zkusme občas zaměnit motorovou sekačku za tradiční kosu či srp. Kromě toho, že si zdravě protáhneme tělo, zachráníme spoustu druhů hmyzu před smrtí rozdrcením v rotoru sekačky.
4.Ponechme někde v zahradě hromadu listí a klidně i větví jako úkryt pro obojživelníky, plazy, hmyz, pavouky a malé savce. Listí shrabujme pod křoviny, na podzim nechme na zemi část spadaného ovoce. Část jablek a jiných plodů ponechme i na stromech.
5.Udělejme si na zahradě “divoký koutek” – můžeme zde pěstovat plazivé či popínavé keře (například ostružiny a břečťan), své místo zde naleznou i divoké druhy rostlin. Například takové kopřivy nám do zahrady přilákají mnoho druhů motýlů. Vhodné je takový koutek umístit do neméně navštěvované části zahrady, kde nikomu nevadí a zvířata mají potřebný klid. Přihoďte i hromadu nařezaného dříví a kamení či starý mrtvý strom, který také významně podpoří potenciál vaší zahrady.
6.Pokuste se, pokud je to jen trochu možné, pěstovat původní druhy stromů, keřů a květin. Vybírejte takové odrůdy, které nejenže přinášejí bohatou a chutnou úrodu, ale poskytují také útočiště a potravu živočichům. V případě ovocných stromů je například vhodné sáhnout po původních krajových odrůdách, které jsou nejlépe adaptované na místní podmínky, netrpí nemocemi a nabízejí bohatost vůní a chutí ovoce našich babiček a prababiček. Ke všem se jedná o krásné a vzrůstné stromy, pod nimiž zvířata i my nalezneme příjemný stín.
7.Nikdy nepřenášejme rostliny pro zahradu z přírody! Každý odběr organismů z volné přírody je dnes nelegální. Význam živé zahrady tkví v tom, že vytváří nové prostředí pro ohrožené druhy rostlin a živočichů, nesmí tedy vznikat na úkor přirozeného prostředí.
8.Kupujme semínka a sazeničky rostlin nejlépe rovnou od místních zahradníků, abychom měli jistotu, že se jedná o původní druhy. V obchodech nadnárodních společností původní rostliny většinou nenajdeme.
9.Nerozšiřujme rostliny z naší zahrady do přírody! Nikdy nemůžeme vědět, zda tam tato konkrétní rostlinka patří a jak by mohla ovlivnit své okolí, kdyby se v přírodě uchytila.
10.Neizolujme si zahradu od okolí budováním neprostupných plotů. Máme-li zděný plot, vytvořme do něj alespoň otvory, které umožní živočichům prostupovat z okolní krajiny a navracet se do ní. Bez toho se k nám ježci či obojživelníci nedostanou. Ideálním řešením je samozřejmě plot živý, tvořený z našich původních bobulovitých dřevin.
11.Nerušme hnízdící živočichy a nepřibližujme se k jejich hnízdům. Vězme, že nás neustále pozorují bystré oči predátorů (straky, sojky, kočky), kteří, pokud je na hnízdo upozorníme, ho okamžitě vyplení.
12.Poskytujme živočichům vodu po celý rok. V ideálním případě vybudujme zahradní jezírko. Nemáme-li dostatek prostoru, nainstalujme alespoň bezpečné napajedlo. To je vhodné umístit na zem na volné prostranství (aby měli pijící živočichové možnost včas spatřit případného predátora a utéct), přičemž vodu v něm měníme ideálně každý den. U jezírek nezapomeňme, že nesmějí mít kolmé břehy, aby se z nich vždy dostali jak živáčci, kteří omylem spadnou do vody, tak žáby a čolci poté, co se rozmnoží či metamorfují z pulců larev. U nebezpečných nádrží stačí nainstalovat šikmé hrubé prkénko nebo schůdky z kamenů.
13.Poskytujme živočichům potravu po celý rok. Především se jedná o přirozenou potravu, ale nebojme se nainstalovat i krmítko.
14.Poskytujme živočichům také dostatek úkrytů a míst k rozmnožování – instalujme pro ně budky (ptáci, netopýři, hmyz, ježci, čmeláci atd.) Pro plazy a hmyz jsou ideální suché zídky či hromady kamení. Užitečné živočichy v zahradě také podpoříme, pokud ponecháme část kompostu po celý rok netknutou.
15.Zapisujme si vše, co a za jakých okolností na své zahradě zahlédneme a zaslechneme. Časem budeme moci porovnávat svá pozorování s roky minulými a jistě dojdeme k zajímavým závěrům.. Nebojme se svá zajímavá pozorování sdílet s místní ochranářskou (ČSOP, ČSO) či vědeckou (ústav, muzeum, univerzita) institucí.
16.A na závěr, najděme si čas odpočinout na své zahradě a užívat si ji!
www.zivazahrada.cz
Pro inspiraci na Vaše zahrádky
,,Fontánky a chrliče obohatí Vaši zahrádku nebo zahradu - Voda je darem Země."
,,I jezírko by mělo mít na zahradách své místečko. Tam, kde bude potěšením pro oči."
,,Je to doopravdy krása!"
,,Cestičky a truhlíky také mají své místo v zahradách - dávají jim smysl krásna."
,,Pergoly a altány mohou být i jednoduché - pokud dokážeme vdechnout kouzlo, které jim náleží."
ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ
,,Bylinky ze supermarketu - jak s nimi zacházet"
,,Ing. Jiří Bajer nám poradí, jak doma uchránit bylinky zakoupené v supermarketu. Zkontrolujte, zda jim není malý květináč a dopřejte jim vláhu a světlo. Na jaře je budete moci zasadit do záhonku nebo do truhlíku."
Hobby naší doby 2.1.2011 - zadejte do vyhledávače:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10314241266-hobby-nasi-doby/210562223000001-hoby-nasi-doby/video/139633
OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO
,,Péče o trvalky"
,,Olga Humlová poradí, jak nejlépe se můžeme postarat před zimou o trvalky na našich zahradách."
Hobby naší doby 8.12.2018 - zadejte do vyhledávače:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10314241266-hobby-nasi-doby/218562223000036/video/662358
OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO