KARBANÁTKY z Hlívy - Koláčkové ŠÁTEČKY - KNIHA: Zeptej se mámy - 2x POLÉVKA - BANÁNY z trouby - Nakládané DOBROTY
OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO
KARBANÁTKY Z HLÍVY ÚSTŘIČNÉ
½ kg kloboučků hlívy ústřičné
1 cibule
150 g anglické slaniny
1 rohlík
mléko
majoránka
2 stroužky česneku
sůl
pepř
strouhanka
polévková lžíce hořčice
vejce
Hlívu ústřičnou vaříme 25 minut, scedíme a na masovém strojku umeleme spolu se stroužky česneku. Mezitím si osmahneme anglickou slaninu, pak přidáme nakrájenou cibulku. Přidáme do umleté směsi, osolíme a opepříme. Postupně přidáme lžíci hořčice, majoránku a vajíčko. Rohlík, který jsme předem namočili do mléka, vymačkáme a dáme do směsi, kterou zahustíme strouhankou. Připravíme si malé bochánky, které obalíme ve strouhance a na oleji smažíme do zlatova.
oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
KOLÁČKOVÉ ŠÁTEČKY
Těsto:
0,5 kg hladké mouky
1 máslo
¾ kostky droždí
2 lžičky cukru
½ hrnku mléka
Sůl
Citrónová kůra
Vypracovat těsto a rozválet na tenko. Nakrájíme čtverečky a naplníme.
Tvaroh
Žloutky
Cukr
Rozinky
ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
KNIHA
ZEPTEJ SE MÁMY aneb 100 receptů,
jak se dožít 100 let
,,Proč Halině tak chutná život? Vesele a s láskou o početné rodině a jejích 100 receptů, abychom tu byli do stovky. Mé mámě je devadesát tři, táta umřel v devadesáti. Ze šestnácti mých strýců a tet z tohoto světa nejdřív odešla teta Marika. Bylo jí teprve osmdesát osm, rekordmanem je strýc Bohdan, nedávno oslavil sto dva let."
A tak jsem se mámy zeptala:
„Mami, co mám dělat, abych žila tak dlouho jako vy?“ A máma mi řekla: „Jez to, co jedla tvá rodina! A pak nejen, že tu budeš do sta, ale budeš mít i menší zadek!“
,,A proto jsem sebrala sto receptů svých starých příbuzných a nabízím nám všem moc chutný elixír na dlouhý a veselý život!"
Recepty z knihy:
BAČOVÁ POLÉVKA
1,5 l vývaru, který zbude po uvařených haluškách
3 růžičky květáku
2 mrkve
1 větší brambora
1 cibule
1/4 lžičky mletého bílého pepře
hrst nasekané listové petrželky
sůl
1.) Do haluškového vývaru dejte povařit rozdělené růžičky květáku, kolečka mrkve, drobně nasekanou cibuli a hrubě nastrouhanou bramboru.
2.) Když mrkev změkne, je poklévka skoro hotová, stačí jen okořenit. Solit obvykle není třeba, vývar z halušek je osolený.
3.) Na talíři ozdobte petrželkou.
Každá rada dobrá - z haluškového vývaru můžete připravit jednoduchou BRYNZOVOU POLÉVKU. V tomto případě se použiji jenom 4 brambory a vynechá se ostatní zelenina. Do polévky se rozšlehá 250g brynzy, když brambory změknou je to hotové.
POLÉVKA S VŮNÍ PRAŽENÝCH OŘÍŠKŮ
4 lžíce ovesných vloček
1 l vody nebo zeleninového vývaru
150g kořenové zeleniny - mrkev, celer, petržel
1 cibule
1 lžíce másla
2 lžíce sekané petržeky nebo pažitky
8 kuliček černého pepře
mletý bílý pepř
sůl
1.) Na másle v pánvi orestujte drobně nakrájenou cibulku.
2.) V hrnci za stálého míchání upražte nasucho ovesné vločky. Když začnou vonět jako oříšky, přilijte do hrnce osolenou vodu, přidejte celé kousky kořenové zeleniny, cibulku a společně vařte asi 15 minut. Potom zeleninu a černé kuličky pepře vylovte, dochuťte bílým pepřem a můžete podávat s částí nakrájené zeleniny.
3.) Pokud použijete zeleninový vývar, tak můžete zeleninu vynechat a zkrátíte čas na polovinu.
4.) Polévku na talíři ozdobte sekanou petrželkou nebo jarní cibulkou.
Každá rada dobrá - OVESNÉ VLOČKY jsou nejdostupnějším a rychle stravitelným zdrojem energie. Navíc pomáhají udržovat v pořádku naší krev z hlediska tlaku, cholesterolu i glukózy. Pomáhají odbourávat tuky, ale naopak zvyšují hladinu testosteronu. Naše babičky odvarem z ovsa snižovaly horečku.
PAPRIKOVÉ BRAMBŮRKY S CIBULÍ
1 kg co nejmenších brambor
1 co největší cibule
1 stroužek česneku
1 lžíce oleje
1 lžička mleté sladké papriky
1/2 lžičky mleté pálivé papriky
mořská sůl
1.) V tlakovém hrnci rozpalte olej, osmahněte na něm dozlatova na čtvrtiny rozkrájená kolečka cibule a pak přihoďte plátky česneku.
2.) Neloupané, ale dobře omyté brambory vsypte do hrnce, osolte a poprašte paprikou. Ničím nepodlévat!
3.) Uzavřete nádobu a zmírněte oheň.
4.) Vyčkejte, až z poklice zasyčí první pára. Hrncem trochu zahýbejte do stran, aby se uvnitř brambory promísily s ostatními surovinami. Nastavte si minutku na 5 minut.
5.) Když se ozve signál, sporák vypněte a počkejte, až půjde sejmout poklice. Příloha je hotová. Budete překvapeni, jak je to dobré - s tak minimální námahou!
6.) Tyhle brambůrky lze v létě podávat ne jako přílohu, ale jako lehké hlavní jídlo. Vynikající jsou s acidofilním mlékem.
Každá rada dobrá - v tlakovém hrnci můžete tímto způsobem uvařit i rozpůlené větší brambory, ale čím menší brambůrky, tím lepší! Jen dávejte pozor, aby brambory nebyly nazelenalé. Ty obsahují jedovatý solanin a musíte je nekompromisně vyhodit.
BANÁNY Z TROUBY
4 banány
2 lžičky krystalového cukru
1 lžíce másla
1/2 lžice mleté skořice
2 lžíce šlehačky
1.) Banány neloupejte, ale každou slupku na povrchu nařízněte po celé délce až k dužině.
2.) Do řezů vetřete máslo, posypte cukrem a skořicí.
3.) Každý banán zabalte do alobalu tak, aby řez zůstal nahoře.
4.) Zabalené banány dejte na 15 minut do rozpálené trouby nabo na gril.
5.) Upečené banány opatrně rozbalte - pozor, jsou horké! Dejte na talířky a podávejte se šlehačkou.
Každá rada dobrá - v dobách mé mladé mámy byly banány vzácnou lahůdkou. Tehdy neznali gril, ale já jsem přesvědčená, že banány pečené na grilu by jim chutnaly víc jak za syrova! A použít můžete také remosku.
Halina Pawlowská
,,Věřím výživovým poradcům, ale ještě více věřím těm, kteří jsou na světě už víc než devět desítek let a pamatují si, co jim dávala na stůl jejich maminka."
,,Té mé jsem položila osmnáct zásadních otázek. Na všechny mi svědomitě odpověděla a já jsem její odpovědi zaznamenala i pro vás, protože si moc přeju, abychom my - zo znamená já a vy, všechny mé milé, srdečné, laskavé, dychtivé, jídlo (i lidi) milující čtenářky - spolu žily šťastně až do stovky!"
Nakládané DOBROTY jinak
,,Vyzkoušejte nakládané dobroty jinak. Pikantní ředkvičky ke grilovanému masu, vejce nebo pikantní tofu vám zachutnají."
,,Nakládání čehokoli má u nás dlouholetou tradici. Víte, že okurky se u nás nakládají už 300 let? A jak to dělat, aby byl výsledek nejlepší? Do sklenic používejte vždy druhy zeleniny, které mají pevnou slupku. Jako oleje jsou ideální slunečnicový, olivový i sezamový, které nepřebíjejí přirozenou chuť nakládaných surovin. Vhodný ocet je vinný, jablečný i sladový. Pěkně naložená sklenice je navíc vhodná jako jedlý dárek."
Nakládaná vejce
Na 2 sklenice potřebujete: 8 vajec, 6 stroužků česneku, 1 lžíci lístků rozmarýnu, 1 červenou papriku.
Na nálev: 700 ml vody, 100 ml octa, 1 lžičku hořčičného semínka, 1 lžíci třtinového cukru, 2 bobkové listy, 5 kuliček nového koření, 5 kuliček pepře
Salátu dodají kořeněná vejce šmrnc!
Postup: Všechny suroviny na nálev dejte do hrnce, svařte a nechte vychladnout. Po vychladnutí ho přeceďte. Vejce uvařte natvrdo a oloupejte. Připravte dvě sklenice, do každé dejte 4 vejce. Přidejte nakrájenou papriku, na plátky nakrájený česnek a lístky rozmarýnu. Vejce pak zalejte nálevem, sklenice pevně uzavřete a nechte dva dny v chladu. Podávejte jako ozdobu obložených mís, přidejte do salátu nebo jako samostatný pokrm s pečivem.
Tip: Pokud chcete připravit tuhle pochoutku na party, připravte ji do malých skleniček a použijte křepelčí vajíčka.
Pikantní tofu v oleji
Na 2 sklenice potřebujete: 300 g tofu, 400 ml olivového oleje, 2 bobkové listy, 2 chilli papričky, 2 cibule, 1 lžičku celého pepře
Postup: Tofu nakrájejte na kostičky. Cibuli nakrájejte na kolečka. Připravte si dvě sklenice. Na dno každé dejte vrstvu cibule, pak tofu, přidejte pepř, bobkový list, papričku, tofu a navrch dejte zase cibuli. Sýr nechte uležet v chladu asi týden až 10 dní. Pak podávejte s pečivem nebo ke grilovanému masu.
Tip: Ještě předtím, než tofu dáte do oleje, obalte jednotlivé kostičky v mleté červené paprice. Podle chuti použijte sladkou nebo pálivou.
Ředkvičky a kedlubny v kořeněném nálevu
Na 2 sklenice potřebujete: 2 svazky ředkviček, 1 kedlubnu, 5 stroužků česneku, 2 bobkové listy, 700 ml vody, 200 ml octa, 1 lžíci třtinového cukru, 1 lžičku soli
Skvěle doplní pečínku i salát!
Postup: Ředkvičky důkladně propláchněte a odřízněte zelenou část. Kedlubnu oloupejte a nakrájejte na kousky. Vše napěchujte do dvou sklenic. Přidejte celé stroužky česneku. Vodu s octem, solí, cukrem a bobkovými listy svařte a nechte vychladnout. Pak nálev nalejte do sklenic a pevně uzavřete. Nechte pár dní v chladu a můžete konzumovat. Hodí se k pečenému masu nebo do salátu.
Tip: Do sklenic můžete přidat kousek bílé ředkve nebo čerstvého fenyklu.
PRO ŽENY
Používejte tyto rady:
,,Jsouli naše ruce po přípravě ryb či krájení cibule stále cítit, umyjte si je černým čajem a zápach hned zmizí!"
,,Zašlý povrch dřezu dobře vyčistíme pomocí teplého octa s trochou soli."
,,Když mák před mletím na sucho opražíte na teflonové pánvi, bude mít intenzivnější aroma."
,,Máte-li na sporáku skvrny, které nejdou odstranit ani tekutým pískem, použijte ocet. Ten nechte působit několik hodin. Kyselina octová změkčí zuhelnatělé části, které potom setřete houbičkou."
oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo