Kostel sv.Martina v Onšově a Dřevěný barokní kostelík a Farní kostel v Albrechticích
KKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKK
,,Kostel sv.Martina v Onšově.“
,,Farní kostel v Onšově má své počátky v roce 1256. Tehdy pán na Onšově - Markvart z Onšova - postavil ve slohu románském dnešní loď kostela a s ní románskou věž s jasnými pevnostními prvky ( malá střílnová okénka ). Při opravách omítky se našly fragmenty kamenných ostění oken. O století později, tedy ve druhé polovině čtrnáctého století, byl ke stávající lodi přistavěn goticky klenutý presbytář a sakristie, rovněž původně klenutá.“
,,Při větších opravách, které proběhly v letech
,,Ze zařízení kostela je nejstarší velký zvon Marie, na kterém uvádí nápis, že jej "ke cti Panny Marie ulil roku 1493 mistr Ptáček na Horách Kutných". Zápis ve farní kronice uvádí, že ze stejné doby byl i zvon "umíráček", který však propadl rekvizici v první světové válce, stejně jako zvon "poledník" zasvěcený sv. Jakubu a sv. Danielovi vážící
,,Bohatě vyřezávané chórové lavice a vyřezávaná Golgota pocházejí z roku 1699. Cínová křtitelnice byla darována zdejšímu kostelu rytířem Hraběšínským z Hraběšína pravděpodobně roku 1582. Oltáře pocházejí z poloviny 19. století, oltářní obrazy na hlavním oltáři namaloval v téže době plzeňský malíř I. Herzog. Obraz "Svatý Martin" je originál. Obraz "Proměnění Páně" je kopie obrazu slavného italského mistra, jehož originál se nachází v Kroměříži. Původní dva obrazy jsou uloženy. Varhany daroval zdejšímu kostelu jako patron v polovině 19. století pražský arcibiskup kardinál Schwarzenberg. Nejmladší ze zařízení jsou "jesličky" zakoupené u Chrámového družstva v Pelhřimově ve 40. letech 20. století.“
,,Po husitských válkách v Onšově farnost zanikla, po třicetileté válce sem dojížděli premonstrátští kněží z Vojslavic a Senožat. Farnost byla v Onšově obnovena až roku 1856. Budova fary pochází z roku 1815. Matriky jsou v onšovské farnosti vedeny od roku 1680. Přilehlý hřbitov naposledy byl rozšířen v letech 1937 – 1938.“
,,Dosud je možno spatřit na kopci křížek s tabulkou informující o existenci kostela letech 980-1818. Nedaleko křížku leží náhrobní kámen s erbem a s nečitelným nápisem, snad ,,Léta páně 1618 dne 5.měsíce srpna skonal život svůj v Pánu narozený a statečný rytíř pan Jan Nejstarší Lukavecký z Lukavce panovník na Onšově." ( Z Onšovských stránek )
,,Dřevěný barokní kostelík a Farní kostel svatých Apoštolů Petra a Pavla v Albrechticích.“
,,Dřevěný barokní kostelík."
,,Současný dřevěný barokní kostelík, stojící na hřbitově, patří k několika málo dřeveným stavbám tohoto druhu, které se na Těšínsku zachovaly. Tento kostelík byl vystaven v roce 1766 z mohutných dubových klád, obložených jedlovými fošnami, se šindelovou střechou, stojící v areálu hřbitova. V současné době je chráněnou památkou lidové architektury.
Byl postaven místo předchozího, také dřevěného, který byl poničen častými povodněmi. O tom předchozím kostele fryštátský děkan Chalik napsal v roce 1679, že byl pěkně postavený (mundo fabricata). V tomtéž roce zničila povodeň i polovinu přilehlého hřbitova. Byl zasvěcen archandělu Michaelovi. Mše sv. se tady sloužily každou třetí neděli a Jitřní na Hod Boží vánoční. Ve věži se nacházely dva zvony. Pánem vesnice byl tehdy maršál těšínského knížectví, Jan Bedřich de Larisch. Tento původní kostel byl pak natolik zničen povodněmi a vlhkem, že musel ustoupit novému, postavenému na místě starého v roce 1766.“
,,Farní kostel svatých Apoštolů Petra a Pavla.“
,,Nově postavený dřevěný kostel v Albrechticích z roku 1766 byl zasvěcen Apoštolům svatému Petrovi a Pavlovi. Délka lodi je
Od 23.6.1966 do 20.10.1967 se prováděla generální oprava památkového barokního kostelíka. Základy do hloubky
,,Podnětem ke stavbě prostornějšího kostela byl zvyšující se počet obyvatel v obci, když se ve starém kostele museli tísnit. Nový kostel se začal stavět v roce 1935. Rolníci začali vozit štěrk a ostatní kopali základy. Lidé pracovali s nadšením, na stavbu chodili pomáhat i evangelíci. V roce 1938 byl kostel slavnostně vysvěcen kardinálem Dr. A.Bertramem.“
,,Nový kostel svatých Apoštolů Petra a Pavla je jednolodní s rozměry 37 x
Hlavní oltář je sestaven ze čtyřmetrového kříže a dvou reliéfu, na pravé straně je to Poslední večeře a na levé Pozdvihování. Svatostánek je ze dřeva. Oltář byl pořízen v roce 1947. V roce 1968 byly pořízeny dvoumanuálové varhany se 40-ti rejstříky, pocházející z rozbořeného kostela sv. Jindřicha v Karviné – Solci. Před montáží ve zdejším kostele byly opraveny v továrně na varhany v Krnově."
,,V kostele se nachází 34 dubových lavic
,,Ve věži byly umístěny 4 zvony : Barbora - byla ocelová a vážila
,,V roce1993 bylo svěcení nových zvonů, které byly odlité v dílně paní Ditrichové v Brodku u Přerova. Největší zvon má hmotnost