Tak trošku o vesmíru
ooooooooooooooooooooooooooooooooo
Tak trošku o Vesmíru
,,Ticho nočního nebe, klid vesmírných dálek je prý šalba a mam. Staří Indové říkali, že všechno je jen šálení a mámení. Staří Řekové si šeptali, že první bohyní světa byla Bohyně klamu a teprve po ní přišel prý - Bůh času a budíků."
,,I starým Židům se zdálo, že všechno je jinak. Takže žádné ticho, žádný klid, ale řev a pohyb, let všemi směry - takový je vesmír a co v sobě vesmír obsahoval, obsahuje a bude obsahovat."
,,Ten náš dnešní vesmír prý obsahuje nejméně deset miliard Mléčných drah a tyto dráhy se od sebe vzdalují každou vteřinu o 60 900 kilometrů. V každé Mléčné dráze je možno prý najít stovky miliard hvězd. Některá hvězda žije až sto miliónů let."
,,NEBYLO JSOUCNA ANI NEJSOUCNA
NEBYLO OVZDUŠÍ ANI NEBE
JEN VODA NEZMĚRNÁ
TMA ZAKRYTÁ TMOU
ZÁRODEK V PRÁZDNOTU PONOŘENÝ"
,,Ještě starší učení brahmánů tvrdí, že na počátku bylo slovo. A Bible tvrdí totéž !"
,,Okolo své osy se Země točí rychlostí tisíc sedm set kilometrů za hodinu, okolo Slunce létá rychlostí sto osm tisíc kilometrů za hodinu. S celou Mléčnou dráhou se točíme rychlostí dva milióny kilometrů za hodinu. Denně spadne na Zemi dva tisíce tun kosmického prachu. Kůra Země měří čtyřicet kilometrů. Jádro Země je ze železa a niklu. Je tekuté a jeho teplota dosahuje 3 700 stupňů Celsia."
,,Že jedni z prvních hvězdářů byli dva kamarádi ze starého Řecka - Aristillus a Timocharis. Zabývali se měřením polohy hvězd, což činili i hvězdáři sumerští, indičtí, čínští. Jiný Řek Hippurchos, sestavil katalog hvězd. Chtěl to včas stihnout, a tak mu nezbýval čas ani na jídlo. Asi šestkrát při tom skoro umřel hlady. A potom Galileo Galilei. Kepler. Tycho de Brahe. A Wiliam Herschel - moravský muzikant z rodiny muzikantů, emigrantů do Británie po Bílé hoře. Hrál na housle a dělal dalekohled. Dvě stě čoček brousil a brousil, než je zkazil, ale nakonec se mu to povedlo. Šest let zpíval do nocí. Sedmý rok objevil planetu Uran a nazval ji hvězdou Jiřího krále. Stalo se tak 13.března 1781. Za pár let vypukla krvavá Velká Francouzská revoluce. Wiliam však objevil objevené, neboť o planetě už věděl francouzský hvězdář Mounier, jenomže francouzi jsou francouzi. Planeta sem, planeta tam, Mounier si zakreslil její polohu na pytlík od cukru a odešel do vinárny. Kam papír založil nevěděl."
,,To my zase máme jinou povahu. Třeba takový Martin Horký z Lochovic, taky hvězdář. Když tehdejší papež potápěl nevinného Galilea na modenském koncilu, pádil tam pan Horký na koni, aby Galileovi přitížil svými udaními. Udáni - zlá, hloupá a drzá. Uštvaný Galileo píše svému příteli - Musím postupovat opatrněji než všichni ostatní, zvláště když ohlašuji nový objev, neboť nepřátel pravdy je bezpočet. Všichni čekají na můj sebemenší omyl. Každý, i ten odpustitelný, prohlašují za smrtelný hřích. Doba je zlá, příteli, moc zlá, kouska slitování v ni není. Navíc hnusná tím, že si lidé libují v pocitu, ve vědomí - mýlit se hromadně, vespolek, mýlit se se všemi. To je pro ně pohodlné, bez rizika. Všechny nás přece nezavřou, říkají si dvounohé ovce a za pravdu ve vesmíru ať bojují blázni."
,,A proto si vezměte dalekohled a zadívejte se do hvězných dálek sametové noci."
Z knihy Škola zázraků
ooooooooooooooooooooooooooooooo