Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZOO Dvůr Králové - ZOO Dvorec u Borovan

5. 8. 2007

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

Obrazek

  ZOO Dvůr Králové

Obrazek

,,Patří k největším a nejkrásnějším ZOO zahradám. Ve velkých a travnatých výbězích Safari a volných výbězích naleznete největší kolekci afrických zvířat v Evropě."

Obrazek

,,Na procházku si sem můžete vyjít i se svým psem. Podmínkou je Pes ovladatelný a na vodítku."

Převládající aktivity :

1.) Chov ohrožených druhů světové fauny v českých ZOO zahradách.

2.) Zapojení českých ZOO zahrad do systému ochrany přírody Česka.

3.) Výchova veřejnosti k ochraně přírody.

4.) Spolupráce českých ZOO zahrad v rámci mezinárodních programů chovu ohrožených druhů s významnými zahradami a institucemi v cizině, podpora členství a účasti českých ZOO zahrad v mezinárodních organizacích.

Obrazek

,,Naleznete zde Afriku uprostřed Evropy."

 ,,Úchvatnou podívanou zažijete přímo z volných výběhů zvířat."

Obrazek

,,Je možnost obdivovat i mnoho druhů ptáků."
 

,,A také zaměřit svou pozornost na svá oblíbená zvířata."

Součástí je také :

,,Pravěk očima Zdeňka Buriana"

Můžete navštívit v této galerii.

Obrazek

Obrazek

Zdeněk Burian
*11.2.1905 Kopřivnice na Moravě
† 1.7.1981 Praha

,,Zdeněk Burian, malíř, ilustrátor, výjimečná a velice populární osobnost v oblasti české ilustrace dobrodružné literatury 20. století a zcela jistě dominantní umělec v rámci světové paleontologické rekonstrukce, který vytvořil na 14 000 prací."

Obrazek
 

,,O tom, že Burianovy malby pravěku jsou světovým unikátem, svědčí i fakt, že obrazy v ZOO Dvůr Králové byly prohlášeny kulturní památkou. Stalo se tak ve dvou etapách, a to 10. 2. 1993 a 8. 1. 1998."

 ,,Galerie Pravěk očima Zdeňka Buriana je koncipována chronologicky po jednotlivých časových období do čtyř průchozích sálů."

Obrazek

Chcete-li se dozvědět více o ZOO Dvůr Králové - zde jsou kontakty :  

Tel.: 499 329 515  

e-mail: zoo.dk@zoodvurkralove.cz

www.zoodvurkralove.cz

 Obrazek

,,TAK AHOJ U NÁS V ZOO,

UŽ SE TĚŠÍME, VIĎ BRÁCHO !"

Vypsáno z letáčku a částečně z časopisu.

 ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

ZOO Dvorec u Borovan

Zdařilé odchovy v roce 2020

Prvotní úlohou zoologických zahrad je chov ohrožených druhů zvířat a snaha o jejich reprodukci, která vede k udržení populace v lidské péči. Tím vzniká jistý genetický potenciál pro případnou reintrodukci. V poslední době ve světě dochází, díky těmto genetickým rezervám, ke snaze o navrácení zvířat, do přirozených podmínek, tam kde již byla vyhubena.

V zoologických zahradách se stále častěji začínají objevovat druhy, které nejsou veřejnosti příliš známy. Vedle tradičních domácích plemen a známých exotických zvířat se tak lze setkat i se zvířaty trochu tajemnějšími. 

Odměnou za péči o svěřená zvířata jsou mláďata a je jedno jestli jsou to zvířata domestikovaných nebo ohrožených druhů. Letošní rok patřil v našich odchovech k těm bohatším.

V začátku roku jsme přivítali dva beránky ovce cápové, která je zařazena do vzácných domácích evropských plemen.

V březnu se ošetřovatelky radovaly z úspěšného odchovu dvojčat v rodině tamarínů bělohubých. Drápkaté opičky se rodí většinou jako dvojčata. Svůj název dostaly podle drápků, které mají na svých končetinách.

V době první vlny koronaviru nám udělala obrovskou radost velbloudice Shakira, která 24. 4. porodila krásnou, zdravou samičku. Ani odchov velbloudů nepatří mezi běžné a jednoduché. Velký podíl na přirozeném odchovu mají hlavně matky. Na nich záleží zda se o mládě budou chtít starat. I na podruhé se podařilo.

Následoval odchov šesti mláďat kobry indické, nazývané též  brejlovec a to díky kresbě ve tvaru brýlí na zadní straně hlavy. Kobra indická a kobra mohoklová patří mezi nejhojnější kobry Asie.

Na počátku léta se do dikobrazí rodinky narodilo první mládě. Malí dikobrazi se rodí jako mláďata dokonalá, mají ostny, vidí a dokážou přijímat potravu jako dospělí jedinci.

U malých šelem jsme se dočkali třech mangust žíhaných. Pro naši zoo se jednalo o první vrh.

Za opravdový světový chovatelský úspěch považujeme vylíhnutí třech mláďat kobry filipínské. Tato zvířata je těžké chovat a ještě těžší odchovat. S velkou pravděpodobností se jedná o jediný odchov mimo jejich habitat.

Srpen byl měsícem narození buvola domácího, krásného zdatného býčka a také vylínutí mláďat kobry zebrované. V případě této africké kobry se jednalo o sedmnáct mláďat.

Září přálo tamarínům sedlovým, kteří přivedli na svět trojčata. Po týdnu jedno mládě uhynulo, ale přesto je to opět velký úspěch. Tamaríni sedloví se chovají v párech pouze ve třech evropských zoo a rozmnožují se velmi sporadicky. Další úspěšný prvoodchov proběhl u pakoňů žíhaných. Po třech předcházejících mláďatech se zdravotními potížemi se narodila naprosto zdravá a života schopná samička.

V říjnu se na úseku jedovatých hadů také slavilo. Další prvoodchov a tentokrát mamba černá. Název černá dostala podle zbarvení uvnitř tlamy, které je černé. Ze čtyř vajec, která byla po snůšce částečně poškozena se podařilo uchránit jedno vitální mládě.

Pekari páskovaní nezůstali ani letos pozadu. Skupina se na podzim rozrostla o další dva členy. 

Sedmý prosinec byl překvapením v chovu gibonů. Naše skupina se pravidelně rozrůstá. Reprodukce probíhá v odstupu minimálně 14 měsíců a déle. Tentokrát si však pospíšili a mládě se narodilo po 11 měsích a 17 dnech. Tento chovatelský úspěch přičítáme dokonalému chovnému páru a schopnosti samice odnosit a postarat se o mláďata v tak častých vrzích. 

No a prosinec je také měsícem kůzlat. Netradičně se rodí již na sklonku roku, takže to spíše evokuje Velikonoce než Vánoce. Přičítáme to novému kozlíkovi, který přišel do zoo v létě  a přinesl do stáda novou krev.

Vypsáno ze stránek www.zoodvorec.cz

OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO